Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF)

Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF)

İnsanlar “yağ kök hücreleri” ni tartıştıklarında genellikle “stromal vasküler fraksiyon” veya SVF denilen bir şey ifade ederler. Yağ veya adipoz kök hücrelere yapılan referanslar bazen SVF olmayan materyaller anlamına gelebilirken, bugünlerde yağ dokusundan SVF çok fazla dikkat çekmektedir.

 

Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF) tam olarak nedir?

Kısaca, stromal vasküler fraksiyon yağdan yapılan hücresel bir ekstredir. SVF ekstraktının değişmesine rağmen, temel fikir yağ dokusundaki çok çeşitli hücrelerin gerçek gloppy yağ dokusundan ayrılmasıdır. Bu hücreler daha sonra SVF yapmak için konsantre edilir. Bununla birlikte, hücrelerin yağdan çıkarılması moleküler bir ayıraç gerektirir. Bu ayrıştırma işlemi genellikle enzim denilen, çoğunlukla kollajenaz denilen bir şey kullanılır. Bu gibi enzimler, yağ dokusundan geçen ve hücrelerle bağlanan proteinleri parçalarlar. SVF'nin son ürünü doğal olarak oluşan bir madde değildir. SVF'deki bütün hücreler vücut yağında bulunmasa da, bir arada değildiler. Doğası ve bazı maruz kalma yolları. Sürecin stresi, yeni özelliklere sahip hücreler bile üretebilir. Prensip olarak SVF stromal ve vasküler hücrelerini izole etmek için hemen hemen her dokudan yapılabilir.


SVF'de hangi hücreler var?

Birçok farklı hücre SVF'ye geçer.

Kesin sayılar ve tipler hastadan hastaya çok değişmektedir. Ayrıca, SVF hazırlığını yapan klinik ve bunu yapan bireysel kişi bunun ortaya çıkmasını etkileyecektir. Genel olarak, bazı hücrelerin her stromal vasküler fraksiyon preparatında olması muhtemeldir. Fibroblastlar da çok sayıda SVF hücresi oluşturur. Farklı türde fibroblastların da bulunduğunu not etmek önemlidir. Progenitör hücrelere daha çok benzeyen bazı ilkel fibroblastlar bile olabilir.

Birkaç yağ hücresi ya da adiposit pre-adiposit adı verilen bazı yağ hücresi progenitörleriyle birlikte orada olacaktır.

Kan damarı hücreleri de endotel hücreleri ve düz kas hücreleri dahil SVF'de olacaktır. Ayrıca SVF'de kan damarlarının dışını saran perisitler denilen ilginç hücreler var. Kök hücre benzeri özelliklere sahip olabilirler, belki de düz kas hücreleri ve birkaç başka tipte yapabilirler.

 

Makrofajlar da dahil SVF'de gerçek beyaz kan hücreleri de olacak.

Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) burada kendi stromal vasküler fraksiyon tanımına sahiptir, ancak bilinen fonksiyonel özellikleri tanımlamaları konusunda biraz cömert olduklarını düşünüyorum.

Nasıl yapıldığına ve saflaştırıldığına bağlı olarak SVF prepsinde de birçok hücrenin fragmanları olma olasılığı vardır. Bunlar risk oluşturabilir.

 

SVF'deki MSC'ler de nedir?

Mezenkimal kök hücreler (MSC) genellikle insanlar SVF ve MSC terimlerini birbirlerinin yerine kullanırlar. Yani MSC'ler yağda değil mi? SVF'de bazı MSC'ler var, ancak bazılarının söylemlerine dayanarak düşündüğünüz kadarıyla değil. Birçok “MSC”, stromal ve kök hücreler arasındaki bir bağlantı var, bu yüzden bazı insanlar MSC kısaltmasının “mezenkimal stromal ve / veya kök hücreler” anlamına geldiğini düşünmektedir.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN UZMANA SOR

DİĞER HİZMETLERİMİZ