ESENYURT / İSTANBUL

Hizmet Galerisi Hizmet Galerisi

Bazı insanlar, kendilerini COVID-19 kapma veya enfeksiyon kaparlarsa ciddi şekilde hastalanma olasılıklarını artırdığı için DNA'larını sorgulayabilir.

8 Temmuz'da Nature'da yayınlanan bir rapora göre, COVID-19'lu 45.000'den fazla insan üzerinde yapılan bir araştırma, SARS CoV-2 ile enfeksiyon riskinin artması veya ciddi hastalık geliştirme şansının artmasıyla bağlantılı 13 genetik varyantı ortaya çıkardı. Ekip, 25 ülkede 3.300'den fazla araştırmacıdan oluşuyor.

Varyantlardan bazıları önceki çalışmalarda ortaya çıkarılmıştı. Örneğin, araştırmacılar kan grubu ile enfekte olma olasılığı arasında genetik bir bağlantı olduğunu bir kez daha doğruladılar, ancak kan grubu O olan kişilerin neden biraz korunabileceğini bilmiyorlar. Çalışma ayrıca TYK2 genini devre dışı bırakan bir varyantın kritik hastalık ve hastaneye yatış riskini artırdığını doğruladı. Bu varyantın otoimmün hastalığa karşı koruduğu biliniyor, ancak insanları tüberküloza karşı daha savunmasız bırakıyor.

Ekip, FOXP4 adlı bir gendeki varyantın daha şiddetli COVID-19 ile ilişkili olduğunu buldu. Bu varyant, genin aktivitesini arttırır ve daha önce akciğer kanseri ve akciğerlerde skarlaşmaya ve sertliğe neden olan bir grup hastalık olan interstisyel akciğer hastalığı ile bağlantılıydı. FOXP4 proteininin aktivitesini inhibe eden henüz geliştirilmemiş ilaçlar, insanların COVID-19'dan kurtulmasına yardımcı olabilir veya çok hastalanmalarını önleyebilir.

Genetikçi Mark Daly 7 Temmuz'da bir haber brifinginde, genin hastalıkla ilişkili versiyonunun Amerika'daki Asyalılar ve Latino popülasyonları arasında daha yaygın olduğunu söyledi. Helsinki'deki Finlandiya Moleküler Tıp Enstitüsü'nden Daly (SN: 3/4/21), dünyanın dört bir yanından farklı soylardan insanlar araştırmaya dahil edilmemiş olsaydı bu bağlantı asla keşfedilmeyebilirdi. Orta Doğu'daki insanların yüzde 7'si, Amerika'daki Latinlerin yüzde 20'si ve Doğu Asyalıların yüzde 32'si ile karşılaştırıldığında, Avrupa kökenli insanların yalnızca yüzde 2 ila yüzde 3'ü varyantı taşıyor.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz